Hagyományok és turizmus

A Kiss Lajos Néprajzi Társaság tegnap délután tartotta őszi tanácskozását, amely az Értéktáruló útjaink címet kapta. Az összejövetelre Kishegyesen, a helyi közösség padlástermében került sor, és számos eminens vendég vett rajta rész.

Konferencia

A tanácskozáson, melynek a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet volt a társszervezője, jelen volt Hajnal Jenő, a VMMI igazgatója, a Magyar Összefogás listavezetője és ifj. Juhász Bálint tartományi gazdasági titkárhelyettes, valamint a Magyar Összefogás lista jelöltjei, Lovas Ildikó, a Magyar Nemzeti Tanács kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa, Náray Éva, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár igazgatója, Linka B. Gabriella, a kishegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke és Talpai Sándor kisoroszi jelölt.

A vendégeket először Mohácsi Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere üdvözölte, és elmondta, hogy nagy megtiszteltetés, hogy a néprajzi társaság Kishegyest választotta a tanácskozás helyszínéül. A tanácskozás közösségépítő és -megtartó munkához szolgál kiváló útmutatással, hangoztatta az alpolgármester.

Vajdaság-szerte az foglalkoztatja a magyarokat, hogy hogyan lehet közösségünket fellendíteni, fejleszteni, mondta el Hajnal Jenő.

– Amikor értelmiségiekről, néprajzról, kultúráról akarunk beszélni, akkor egy új fogalmat kell bevezetni, amely idáig csak rejtve volt jelen az MNT minden tevékenységi körében, ez pedig a vidékfejlesztés. Ez arról szól, hogy mi, vajdasági magyarok valamilyen módon hátrányos helyzetben vagyunk. Épített örökség, szellemi örökség, hungarikumok, ezek listáját már az MNT elkészítette, és most ezeket kell tartalommal megtölteni, ehhez kellenek azok a szakemberek, néprajztudósok, akik ezt szakmailag meg tudják erősíteni. Azoknak a gyakorlati embereknek, vállalkozóknak a felfedezése is fontos, akik ebben fantáziát látnak. Ez kell ahhoz, hogy elinduljanak azok a tematikus turistautak, amelyek a vidékünket úgy tudják belakni, újjá teremteni, hogy közösségünk sikerét, boldogulását biztosítsák – hangoztatta Hajnal, majd hozzáfűzte, hogy fontos mindebbe a fiatalokat is bekapcsolni. A listavezető kiemelte, hogy a tanácskozás egy párbeszéd, amelynek szerepe, hogy feltérképezze a lehetőségeket.

A tanácskozás vitaindító előadását dr. Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke és az esemény főszervezője tartotta meg. Az elnök véleménye szerint meg kell találni annak a módját, hogy néphagyományainkat beépítsük a turizmusba.

– A vajdasági turizmust gazdagítani kell néphagyományainkkal. Ezt úgy lehetne a legjobban megoldani, hogyha egységesítenénk, hogy Vajdaság területén mikor, hol minek van az ideje. Pl. nagy divatja van a fesztiváloknak, és Satrincán nemrég volt  libafesztivál. Ha ezt tudatosítanánk, és Márton napjára tennénk, mert az az igazi „libanapi” ünnepség, valamint prospektusokban, évkönyvekben megjelentetnénk, akkor csoportos látogatottságra lehetne számítani. Ezt kellene településenként megszervezni, mert így egy nagyon nagyot tudnánk előre lépni – hangoztatta dr. Szőke, aki előadásában számos példát mondott az ehhez hasonló lehetőségekre.

A nyitó előadást követően beszélgetés alakult ki a fent említett turizmus-néphagyomány témában, ami a néphagyományok továbbélésnek kulcsát is jelenti egyben.

L.J.


A Hagyományok és turizmus című írás a Magyar Szó Online hírportálon jelent meg 2014. október 10-én.