Szenttisztelet és népi vallásosság a Vajdaságban – Könyvismertető

Silling István: Szenttisztelet és népi vallásosság a Vajdaságban
Különös tekintettel a nyugat-bácskai emlékművekre és kölcsönhatásokra
Válogatott tanulmányok, 2013.
Forum Könyvkiadó Intézet, Újvidék
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, Zenta

Silling István könyvA vallási néprajz kiváló kutatója és ismerője, Silling István, elsősorban az emlékekben gazdag Nyugat-Bácskára koncentrál, hiszen ez az ő szűkebb szülőföldje, de nem hagyja érintetlenül a vajdasági Délvidék más fontos szakrális helyeit és hagyományait sem. Nálunk a vallás – valamikori mindennapi szükségletünk – kutatása hosszú ideig hátrányban volt más tudományágakkal szemben. Silling István egy adott terület nemzeti identitásának jelképeit (múltját) vizsgálja a szenttisztelet és népi vallásosság paradigmáján keresztül. Nem a vallás alkotóelemeire helyezi kutatásának fókuszát, hanem azt a társadalmi környezetet vizsgálja, illetve vizsgálódási körébe vonja be azt a közösséget, amely arra késztette őt, hogy történelmünket, identitásunkat, magatartásunkat történeti emlékként hirdesse: „…hogy ők összetartozásunk és itthonlevésünk bizonyítékai, hitünk és bizodalmunk élő szimbólumai”.

Napjainkban népünk hitvilágát a legszemléltetőbben úgy ismerjük meg, ha szembenézünk szakrális emlékeinkkel. És Silling István szembesít bennünket kultúránk egy darabkájával, s ha vesszük a fáradtságot, hogy át is tanulmányozzuk a kötet tartalmát, akkor a maga helyére tehetjük ezt a világot.

A kötetnek van előretekintő és van hátratekintő arculata. Nem tudjuk, mennyit őriztünk meg a múltunkra jellemző vallásosságból, a műveltségi jellegzetességekből, de a tradíciók folytonosságát – bár nem kedvelem ezt a kifejezést – a családnak, mint tűzhely melegének kellett volna biztosítania. A családok, ha nem is estek szét, azt a régi „meleget” már nem tudják kisugározni utódaikra. Hála Istennek, a vajdasági vallási néprajzkutatásnak van egy eminens kutatója, aki a melegség sugarát továbbszolgáltatja. Ő Silling István. Személye és kutatási eredményei ismertek a határokon átívelő egyetemes magyar néprajztudomány vallási néprajzának (mint önálló kutatási ágnak) művelésében. Ő az, aki nem hagyja veszendőbe tűnni nemcsak tárgyi emlékeinket, de a köréjük szövődő folklórhagyományokat is felkutatja, s megörökíti a jövő nemzedék számára.

A most megjelent vallási hagyományainkat tartalmazó könyvnek ezt a két arculatát szeretném kiemelni: van hátratekintés és van kötelesség a jövőt illetően. Kötelességünk nemcsak szájhagyomány útján emlékeztetni nemzetünket gazdag szellemi pluralizmusunkra, hanem papírra kell vetni a még meglevő vallási és egyben kulturális kincseinket.

Szeretném, ha az érdeklődőt nem riasztaná el a több – összesen tizennégy – főtéma, s azon belül a témakörökben rejlő nemzeti önazonosságtudat megközelítése. Ha ezt felfedezzük, sokkal komplexebbé válik művelődési- és művészettörténeti ismeretünk szűkebb hazánkról.

Rádöbbenhetünk arra, hogy a mindenkori hatalom hogyan fogadja be, illetve tompítja a vallási rétegekből áramló szimbólumokat. Hogy hol áll ellen a közösség, arra is hoz fel példát a szerző.

Ha valaki csak egy kicsit is ismeri rendkívül gazdag néphit- és népszokás-világunkat, látni fogja, micsoda kár keletkezett eddig is. Kisebbségek körében még inkább így áll a dolog. Gondoljunk arra, hogy a vallási hagyomány egyáltalán nem csupán a parasztság sajátja, hanem egyidejűleg mindannyiunk közös kincse. Könyvével erre a közös kincsre figyelmeztet bennünket Silling István. Olyan lelki, vallási, szakrális motivációkra hívja fel figyelmünket, amelyek meghatározóak voltak értékrendünk, magatartásformánk kialakulásában.

A kötet recenzenseként első feladatomnak tartom nyomatékosan hangsúlyozni a kötet megjelenésének fontosságát. Hiánypótló kötet, amelynek ott lenne a helye minden vajdasági magyar ember asztalán.

Szőke Anna